Lwowska 143 Masz pytania? Zadzwoń + 18 547 45 45

Wydawać by się mogło, że czytanie to już przeżytek. W końcu w obecnych czasach ogrom informacji na każdy temat na urządzeniach zastępuje nam strony różnych książek. Najmłodsi otrzymują tablety i telefony już nawet zanim nauczą się chodzić. Statystki pokazują, że w ubiegłym roku ani jednej książki nie przeczytało nawet 5 milionów Polaków. Wygląda jednak na to, że ta tendencja maleje i coraz więcej osób sięga po książkę przed snem czy w autobusie.

Jak wygląda współczesne czytanie?

Przeciętny domowy księgozbiór wynosi od 10 do 30 książek, co pokazuje, że nie ma u nas tradycji ich kolekcjonowania książek. Wiele osób za przyczynę takiego stanu rzeczy podaje internet. Czytanie nie jest czynnością naturalną, tylko procesem kulturowym. Nowe pokolenia traktują internet jak coś normalnego, tak samo jak prąd. Nie może on więc wyprzeć książek. Poza tym internauci czytają więcej niż nie-internauci. Lecz ebooki nie zastępują papieru, a są tylko jego uzupełnieniem. Co ciekawe, statystyki czytelnictwa przemawiają na korzyść nie starszych, lecz młodszych osób. A przecież czytanie między innymi poprawia pamięć. Kiedy zagłębiasz się w opowiadanej historii, musisz pamiętać całą gamę niuansów — poznajesz nowych bohaterów, ich dzieje, nałogi, charaktery, przyzwyczajenia, miejsca, z których pochodzą, geografię nowych światów. Każda książka jest jak podróż do obcego kraju. Każdy nowy ślad pamięciowy wymaga powstania nowych synaps, połączeń nerwowych.

 

Dlaczego warto czytać?

Czytanie wzbogaca słownictwo. Na pewno pamiętasz jak w szkole ucząc się języka ojczystego czy obcego próbowałeś wywnioskować znaczenie nowych bądź trudnych słów z kontekstu. Szybciej zapamiętywałeś dane słowo. Takie same korzyści daje Ci czytanie książek. Podczas czytania książek, zwłaszcza tych traktujących o konkretnych dziedzinach napotykasz nowe słowa. Nie sięgasz wtedy po słownik, ale próbujesz wywnioskować znaczenie słowa z kontekstu właśnie. Jak dotąd nic nie jest w stanie zastąpić książki w propagowaniu piękna i wartości ogólnoludzkich. Książka może być także źródłem ogromnej radości i stanowić antidotum na samotność.

Czytanie zaspokaja bowiem nasze potrzeby, a że czasami u jego podstaw stoi chwilowa  moda, to chyba nic złego. Osoby, które czytają mniej się boją, rzadziej stosują przemoc w rozwiązywaniu konfliktów, uprawiają więcej sportu, są bardziej świadomi i szczęśliwsi. Zapraszamy więc wszystkich do czytania!

Tags:
X
Have no product in the cart!
0