Lwowska 143 Masz pytania? Zadzwoń + 18 547 45 45

Wydawać by się mogło, że w obecnych czasach czytanie książek odeszło w niepamięć i, że czas na to zajęcia poświęcają naprawdę nieliczni. Nic dziwnego, era telewizji i komputerów sprawiła, że nawyk czytania został bardzo zminimalizowany. Na szczęście są osoby, które twierdzą, że warto to robić i zarażają tym zajęciem innych. Nasuwa się jednak pytanie — co właściwie oznacza stwierdzenie “warto czytać”? W naszym artykule dowiesz się jakie korzyści dla Ciebie niesie regularne czytanie. Zapraszamy więc do czytania!

Czytanie to siłownia dla mózgu!

Wielogodzinne przesiadywanie przed komputerem lub telewizorem z pewnością jest szkodliwe nie tylko dla naszego ciała, ale także umysłu. W przeciwieństwie do tych “czynności”, czytanie jest jak siłownia dla naszego mózgu. Wprawia w ruch mózg i zmusza do wysiłku, dzięki czemu poprawia zdolność analitycznego myślenia.

Podczas czytania staramy się skupić i zrozumieć wiele rzeczy zawartych w słowach. Czytając na przykład powieść staramy się wyobrazić sobie miejsce, w którym rozgrywa się akcja, bohaterów, ich mimikę oraz zachowanie. W naszej głowie tworzy się swoisty film. Wzrok widzi litery, a mózg zamienia je na obraz w umyśle. Taki proces w niezwykły sposób pobudza mózg do działania, dzięki czemu można nauczyć się lepszego zapamiętywania. Mózg wykorzystuje szare komórki, dzięki czemu osoby czytające zdają się mieć większą wiedzę i szybciej odnajdywać w różnych sytuacjach. Warto również zadbać o różnorodność czytanych książek, a nie ograniczać się tylko do jednego gatunku.

Czytanie wzbogaca słownictwo

W dzieciństwie czytając w szkole różnego rodzaju teksty nieraz próbowaliśmy wywnioskować znaczenie nowych bądź trudnych słów z kontekstu. Dzięki temu szybciej zapamiętaliśmy dane słowo. Podobne korzyści przynosi czytanie książek. Podczas czytania lektur, zwłaszcza tych traktujących o konkretnych dziedzinach napotykamy wiele nowych słów. To pozwala na większą kreatywność umysłu, a co za tym idzie na większą elokwencję podczas rozmowy z drugą osobą. 

Podsumowując, czytanie to siłownia dla umysłu, której nie może dorównać żadne inne zajęcie. Wybierając lektury warto kierować się nie tylko ogólnie panującymi trendami książkowymi, ale także sięgać po pozycje sprzed kilku lub kilkunastu lat. Starsze książki również posiadają swój urok. Czytanie nie musi także ograniczać się jedynie do tego przed snem, czytać można wszędzie — w autobusie, na przerwie w pracy lub szkole, a nawet siedząc na poczekalni u lekarza… Nie ma na co czekać — książki w dłoń!

Tags:
X
Have no product in the cart!
0