Opis
Ziemia Gorlicka
Gorlickie Pejzaże obejmują swym zasięgiem pogranicze Beskidu Niskiego i Pogórza, doliny i dorzecza Ropy, Sękówki, Białej, a także Wisłoki. To tu rozciąga się bogata kulturowo, historycznie i przyrodniczo Ziemia Gorlicka. Kraina ta jak magnes przyciąga miłośników aktywności na świeżym powietrzu, pasjonatów historii i architektury, przyrodników, smakoszy. Spełnia oczekiwania tych szukających wytchnienia i kontaktu z naturą, a także kulturalnych wrażeń oraz kulinarnych doznań. Ziemia ta jest dziedzictwem Łemków, Pogórzan i Żydów, którzy przez wieki, wspólnie zamieszkiwali ten zakątek na granicy Małopolski i Podkarpacia. Stolicą powiatu są Gorlice – Miasto Światła, słynące z pierwszej ulicznej lampy naftowej. To tu mieszkał Ignacy Łukasiewicz wielki innowator, filantrop, a także pionier przemysłu naftowego, który zamieszkał w Gorlicach w okresie rozkwitu gospodarczego. Kraina „czarnego złota” do dziś jest pełna pamiątek związanych z czasami, gdy w Gorlickich Pejzażach dominowały wieże wiertnicze i koniki pompowe.
Historia
Gorlickie Pejzaże są także świadkami dramatycznych wydarzeń I wojny światowej. To tutaj w 1915 roku rozegrała się jedna z największych na froncie wschodnim bitwa. O bohaterach tamtych czasów przypominają nam rozsiane po wzgórzach i beskidzkich szczytach pierwszowojenne cmentarze. Najbardziej znane to m.in.: Cmentarz Wojenny nr 91 w Gorlicach, nr 123 Łużna–Pustki, nr 118 w Staszkówce, czy nr 60 na Przełęczy Małastowskiej.
Rekreacja
Odpoczywając w powiecie gorlickim, nie można pominąć takich perełek jak miasto Biecz i miasteczko Bobowa. Znajduje się tu ponadto Magurski Park Narodowy z przepięknymi trasami. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest Regietów ze wspaniałą stadniną koni huculskich. Zimą można tu poszusować na nartach na niezliczonych wyciągach narciarskich. Natomiast latem da nam wytchnienie zbiornik wodny Klimkówka. Wielu przyjeżdżających korzysta z leczniczych wód mineralnych znajdujących się w Wapiennem i Wysowej. To właśnie w Gorlickich Pejzażach można zobaczyć perełki architektury drewnianej wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mowa tu o kościołach w Sękowej i Binarowej oraz cerkwiach w Brunarach, Kwiatoniu i Owczarach. Album ten może stać się swoistą inspiracją do odwiedzin lub piękną pamiątką pobytu w tym zjawiskowym miejscu.