Sale!
ISBN: 978-83-62550-97-5

Lokacje i Nadania Króla Kazimierza Wielkiego Na Ziemi Gorlickiej

 39,00  29,00

8 w magazynie

Compare
SKU: 3056 Kategorie: , ,

Opis

Panowanie Kazimierza Wielkiego

Przed wstąpieniem na tron Kazimierza Wielkiego liczba miast w Królestwie Polskim nie przekraczała stu. Z tego około połowę stanowiły miasta królewskie. Pod koniec jego panowania miast było już prawie dwieście, w tym połowa to miasta królewskie. Co ciekawe, nie tworzono nowych osad i miast od podstaw. Nadawano już istniejącym skupiskom ludności prawa, głównie magdeburskie. Nadania te miały na celu utworzenie swoistego samorządu oraz uregulowanie podatków i sądów.

Kolonizacja i dżuma

Kolonizacyjna działalność Kazimierza Wielkiego miała w dłuższej perspektywie wzmocnić ekonomicznie i militarnie państwo. Co więcej, obronność państwa również na tym zyskała, gdyż opierała się w dużej mierze o ufortyfikowane i silne miasta. Były to dobre podwaliny pod przyszłą potęgę Jagiellonów. Biorąc pod uwagę fakt, że wszystko to działo się w czasach, gdy w Europie szalała epidemia dżumy, można powiedzieć, że Polska w niemal cudowny sposób została wyspą nietkniętą katastrofą.

Dziedzictwo

Działalność Kazimierza Wielkiego to kontynuacja dzieła jego poprzedników. Prowadzona planowo na terenie całego Królestwa, ale także na nowo pozyskanych terenach Rusi Halickiej. Jednak ich centrum stanowiła prowincja centralna — Małopolska, z Ziemią Krakowską, Sandomierską i Biecką. Lokacje i nadania króla Kazimierza Wielkiego na Ziemi Gorlickiej  to publikacja, dzięki której mamy możliwość bezpośredniego wglądu w dokumenty królewskie. Możemy przy tym podziwiać wyszukany, ale i precyzyjny styl sekretarzy królewskich oraz wielką troskę o estetykę tych dokumentów. Obcowanie z autentycznymi dokumentami jest zawsze niezwykłym przeżyciem. Historia staje się wówczas bliższa, jest czymś realnym, obecnym i ważnym. Dzięki Lokacjom i nadaniom króla Kazimierza Wielkiego na Ziemi Gorlickiej możemy lepiej poznać nasze korzenie. Możemy docenić roztropność i gospodarność tych, których potomkami i dziedzicami jesteśmy.

Dodatkowe informacje

Waga 1.32 kg
Wymiary 30.2 × 23.2 × 1.3 cm
Autor

Agnieszka Franczyk-Cegła, Andrzej Ćmiech

Format

23cm x 30cm

Ilość stron

96

ISBN

978-83-62550-97-5

Oprawa

twarda

Możesz lubić także…

Sale!

Ziemia gorlicka i jej dzieje

 127,00  87,00

Ziemia gorlicka i jej dzieje to kolejny album z tryptyku opisującego wydarzenia historyczne na tym obszarze. W albumie Gorlice i jej dzieje autor skupił się głównie na samym mieście, natomiast Ziemia gorlicka i jej dzieje koncentruje się wokół całego terytorium związanego z Gorlicami i Bieczem. W albumie znajdziesz nie publikowane dotąd materiały, ciekawe opisy historyczne oraz mapki. Autor - Andrzej Ćmiech - w mistrzowski sposób przedstawia losy ziemi gorlickiej od zarania po czasy współczesne.