Zajęcia dodatkowe dla dzieci w Olsztynie

Olsztyn dla dzieci – to hasło już od wielu lat leży na sercu lokalnym działaczom edukacyjnym. Starają się oni zapewnić swoim podopiecznym szereg atrakcji adekwatnych do ich możliwości i zainteresowań. W taki sposób narodziła się Akademia Nauki – olsztyńska inicjatywa oświatowa, działająca nieprzerwanie od 2003 roku. Jej niesłabnąca popularność świadczy o tym, że pomysłodawcy projektu idealnie wstrzelili się w potrzeby lokalnej społeczności. I faktycznie: kiedy myślimy o zakupieniu dobrego kursu edukacyjnego dla dzieci Olsztyn nie będzie w stanie zaoferować nam nic lepszego.

Idea i funkcjonowanie Akademii

Akademia Nauki stanowi doskonały dowód na to, że Olsztyn dla dzieci jest nie tylko możliwy, ale wręcz niezbędny. Początkowo zajęcia prowadzono wraz z bliźniaczą placówką z Poznania, jednak różnice spojrzenia na przyszłość projektu skłoniły ostatecznie oba podmioty do rozstania. Od tej pory olsztyńska Akademia działa już na własny rachunek, co bynajmniej nie przyczyniło się do do osłabienia jej potencjału.

Zajęcia „akademickie” trwają przez jeden bądź dwa semestry, po 45 albo 60 minut (plus krótka przerwa). Kursanci kształcą się w wybranej dziedzinie pod okiem doświadczonego trenera, dbającego o właściwy przebieg spotkania oraz o dobrą atmosferę. Każda grupa liczy średnio 8-12 osób, co ma zapewnić komfortowy klimat, sprzyjający przyswajaniu wiedzy oraz nawiązywaniu przyjacielskich relacji. Ten ostatni aspekt wydaje się wyjątkowo istotny: Akademia stawia sobie za cel nie tylko podnoszenie kompetencji swoich podopiecznych, lecz także pomaga im spotkać nowych kolegów i koleżanki. Można zatem śmiało powiedzieć, że dla dzieci Olsztyn okazuje się tak samo towarzyski, jak dla dorosłych.

Zajęcia na Akademii Nauki są płatne. Ich koszt wynosi średnio 160-180 zł, uzależniony jest od tematyki poszczególnych kursów oraz od liczby godzin dydaktycznych. Należy jednak podkreślić, że w cenę wliczają się już podręczniki i inne potrzebne materiały, zaś władze Akademii oferują swoim kursantom (oraz ich rodzicom) wiele atrakcyjnych zniżek czy upustów. Dzięki temu slogan „Olsztyn dla dzieci” zyskuje nową jakość – miasto jest bowiem otwarte zarówno dla rodzin dobrze sytuowanych, jak i tych posiadających nieco słabszą kondycję finansową. Znakomicie wpisuje się to w ogólnokrajowy postulat wyrównywania szans edukacyjnych.

Zajęcia i trenerzy

Konkretne kursy bywają dedykowane kilku różnym grupom wiekowym. Najmłodsze dzieci (4-7 lat) uczą się podstaw czytania oraz odkrywają świat własnych zainteresowań. Nieco starszym dzieciakom (7-10 lat) proponuje się dodatkowo zajęcia z robotyki na bazie klocków Lego. Wyższe klasy podstawówki oraz szkoły średnie mogą brać udział w kursach szybkiego czytania, w rozwiązywaniu łamigłówek matematycznych oraz np. w nauce programowania poprzez tworzenie gier. Co ciekawe, Akademia Nauki kieruje część swojej oferty także do dorosłych. Mogą oni uczestniczyć w zajęciach usprawniających pamięć i koncentrację, przysługują im też niektóre zniżki. Widać zatem, że oprócz oferty dla dzieci Olsztyn chce również zadbać o pomoc edukacyjną dla dorosłych.

Trenerzy Akademii Nauki to ludzie pogodni, uśmiechnięci i kompetentni. Zanim będą mogli przystąpić do prowadzenia zajęć, muszą udowodnić, że naprawdę lubią dzieci i potrafią z nimi pracować. Dzięki nim Olsztyn dla dzieci zyskuje zupełnie nowy kształt: „akademiccy” trenerzy udowadniają, że nawet dla dzieci Olsztyn może się kojarzyć radośnie i pozytywnie. A o to przecież w tym wszystkim chodzi, czyż nie?